• Biuletyn Informacji Publicznej
2016-09-09

Rio 2016 pierwsze sukcesy!

W nocy ze środy na czwartek na słynnym stadionie Maracana odbyła się uroczystość rozpoczęcia XV letnich igrzysk paraolimpijskich Rio de Janeiro 2016.

Zaprezentowało się ponad 4000 sportowców ze 175 krajów. Reprezentację Polski wprowadził na stadion chorąży Rafał Wilk, były żużlowiec, dwukrotny złoty medalista paraolimpijski z Londynu w kolarstwie w kat. H3, tzw. handbike. Kulminacyjnym momentem ceremonii otwarcia igrzysk jest zapalenie znicza olimpijskiego. Zaszczytu tego dostąpił, startujący w pływaniu, multimedalista największych światowych imprez, reprezentant gospodarzy Coldoaldo Silva.

8 września do rywalizacji przystąpili polscy sportowcy. Był to udany występ naszych zawodników okraszony dwoma srebrnymi medalami. Pierwszy srebrny krążek wywalczył Robert Jachimowicz w rzucie dyskiem osiągając rezultat 19,10m. Niekwestionowanym zwycięzcą został mistrz i rekordzista świata Aigars Apinis z Łotwy (20,83m). Podium uzupełnił Chorwat Velimir Sandor (18,24m).

Mieszane uczucia po swoim występie może mieć Bartosz Tyszkowski, który zdobył srebro w pchnięciu kulą (kat. F41) uzyskując wynik 13.56m. W ostatniej próbie o 1 centymetr dalej pchnął Niemiec Niko Kappel zdobywając tym samym tytuł mistrza olimpijskiego. Trzecie miejsce przypadło Chińczykowi Zhiwei Xia (12.33m).

Więcej o występach Polaków na oficjalnej stronie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego pod adresem: