21.032019

Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki

W dniu dzisiejszym tj. 21 marca świętujemy nie tylko pierwszy Dzień Wiosny lecz również Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Powyższa data nie jest przypadkowa, bowiem osoby z tą chorobą w dwudziestej pierwszej parze chromosomów mają trzy chromosomy, zamiast dwóch.

Na znak solidarności z nimi zakładamy niepasujące do siebie kolorem oraz wzorem skarpetki, ponieważ właśnie ta część garderoby zbliżona jest najbardziej kształtem do uszkodzonego chromosomu. Wyglądając nieco odmiennie wysyłamy do środowiska sygnał, że akceptujemy odmienność.

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego od lat wspiera organizacje, które działają w obszarze pomocy na rzecz osób z niepełnosprawnością prowadząc szereg zróżnicowanych działań w tym zakresie. Dlatego jak co roku pracownicy Wydziału Integracji Osób Niepełnosprawnych przyłączają się do tej akcji mającej na celu manifestację solidarności z osobami z zespołem Downa, które na co dzień zmagają się  z poczuciem odrębności. Zachęcamy wszystkie osoby do przyłączenia się do powyższej akcji!